.
תמא 38 - תמ"א 38 ורעידות אדמה PDF  | Print |  E-mail

 

 תמ"א 38 ורעידות אדמה

מטרתה של תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38) לאפשר חיזוק מבנים שאינם עומדים בדרישות התקן לעמידות מבנים ברעידת אדמה. התוכנית מאפשרת לקבל היתרי בנייה לחיזוק מבנים וגם לתוספות בנייה כדי ליצור תמריץ לחיזוק.

 

התוכנית הוכנה ביוזמת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, על ידי צוות גדול של מתכננים ויועצים. התוכנית אושרה על הממשלה ב-2005. למרות התמריצים של תמ"א 38 לקראת רעידות אדמה, אף אחד לא ממש מתרגש ואנשים לא מחזקים את המבנים בהם הם גרים. מה לעשות?

איך לא לרעוד מרעידת אדמה? תמ"א 38 לא מתרוממת

 מי זכאי? כל בניין שנבנה לפני 1980 זכאי לבניה על חשבון משלם המסים. לגבי מבנים שההיתר לבנייתם ניתן אחרי תאריך זה, אם נקבע על ידי מהנדס שלא נבנו על פי ת"י 413, כפי שהיה בתוקף במועד הוצאת ההיתר לגביהם, חלות הוראות התמ"א ללא תוספת זכויות בניה. הממשלה יודעת כי ברור שתהיה רעידת אדמה שתהרוס ערים גדולות בישראל ולכן הקימה את תמ"א 38 שאמורה לתמרץ חיזוק מבנים ישנים ולהתאימם בקלות לתקנים של רעידות אדמה, כולל קליניקות של מרפאת שיניים, אולמות, סוכנויות רכב או סוכנות ליסינג מימוני , בתי כנסת ועוד . עד כאן הכל טוב, אבל למה אף אחד לא זז? דבר ראשון, צריך לקבל אישור מכל דיירי הבניין. דיירים רבים מבינים את הכוח שיש להם מול תמ"א 38 ומנסים לסחוט הטבות תמורת השיפוץ. בעיה אחרת היא שלא כל הדירות בבניינים אחידות ולפעמים יש בעיה ולצריך להתאים את תמ"א 38 לכל דירה בנפרד. דבר נוסף הוא חששם של הדיירים בפגיעה באיכות החיים שלהם בעת השבחת הבניין והם די בראש של "לי זה לא יקרה". ההתעסקות האינטסיבית בנושא של רעידות אדמה, עלולות להכניס את האזרח לחרדות גדולות, כמו שהתעסקות יתרה במחולות שונות, עלולה לגרום למחלות שאינן פיזיולוגיות כמו מחלת הנשיקה , מחלה אשר עלולה להיגרם ממתח נפשי וחרדות .
 
 

הטבות אישיות מטעם תמ"א 38

 על הממשלה להבין כי שכנוע כל הדיירים הוא הליך מורכב שיש לעשות בשיווק נכון: למה זה משתלם להם כלכלית. רצוי לצרף בעל מקצוע, וללכת לכל דייר בנפרד, כדי שלא תהיה תופעת עדר. חשוב גם להביא אדריכל לפגישה, שיבטיח לדיירים שהבית יראה כמו שצריך. יש להדגיש בפני הדיירים את ההטבות מהם יהנו לאחר השיפוץ א-לה תמ"א 38. הרחבת הדירות הקיימות, שיפור המראה החיצוני של הבניין .בעת ביצוע השיפוץ החיצוני חשוב לבחור בעל מקצוע עם ניסיון בתחום של שיפוצים קירות חיצוניים. לדוגמא כדי לשפץ צבע חיצוני לבניין חשוב להשתמש בצבע דו-רכיבי אפוקסי. וכמובן , עליית הערך של הדירות , הוספת ממ"ד, הוספת חדרים יעודיים בבניין, שיפוץ הלובי והמעליות ועוד ועוד. בנוסף חשוב בהחלט לקצר את תהליך השיפוץ כדי שלא יפריע לשכנים כמה שאפשר. חשוב, מצד הממשלה, לנהל את ההליך בצורה השקופה ביותר, כדי מוציאי התהליך יהיו זמינים לשכנים כמה שאפשר.

 

 
bottom