.
מאמרי תמ"א 38
כך שינתה תמ"א 38 את תחום הנדל"ן

כמו הרבה דברים אחרים בשוק ההון והכלכלה, ישנם תחומים משיקים המשפיעים ישירות אחד על השני. לא כולנו מודעים לתהליכים המתרחשים מתחת לפני השטח אך לעיתים קרובות אנו מוצאים את עצמנו עומדים מול דילמה פיננסית. השאלה כיצד מתמודדים עם דילמה מן הסוג הזה צריכה להיענות בכמה רמות. ראשית, יש לזהות את המאפיין הכלכלי הבולט. לדוגמא, מחסור במזומנים או מצב שכיח של משיכת יתר בבנק יכולים להצביע על צורך בלקיחת הלוואה. שנית, חשוב כל הזמן להתייעץ עם אנשי מקצוע. אם אתם לא רוצים לשלם כסף על ייעוץ, מאות אתרים מקצועיים ישמחו להעמיד לרשותכם טיפים ועצות.

 

תמ"א 38 שינתה את תחום הנדל"ן
 
המלצה של שי אלרואי - תמ"א 38 כשיקול בעת ניתוח השקעות נדל"ן

 

 

השקעות נדל"ן מהוות כיום תחום כלכלי מורכב ועשיר בגורמים ובשיקולים שונים. אף אחד כמובן לא יכול לחזות במאה אחוזי וודאות לאן יפנה השוק בחודשים ובשנים הקרובות והאם השקעת נדל"ן כזו או אחרת היא אכן אטרקטיבית וכדאית, אך מומחי נדל"ן שונים מצליחים לפתח שיטות וטכניקות המאפשרות להם להצביע ברמה גבוהה יחסית של וודאות על הזדמנויות הנדל"ן האטרקטיביות יותר, אל מול אלו הכדאיות פחות.

 

המלצה של שי אלרואי על תמ"א 38
 
תמא 38 עוד לא אמרה את המילה האחרונה

לאחר שנים רבות שבהם תמא 38 היתה אמורה לשנות את פניו של שוק הדירות הישנות בישראל, דומה שהתחום נותר קפוא. מיוזמה שהחלה כפתרון אידיאלי למצוקת ההגנה של דירות מפני רעידות אדמה, תקן תמא 38 היה אמור לספק פתרון מלא. אלא שכפי שקורה ביוזמות אחרות, גם תמא 38 מתנהלת באטיות וברפיון ומסוים בשעה שהרשויות נותנות לכוחות השוק לפתור נושא בעל חשיבות ציבורית ולאומית מהמעלה הראשונה.

תמא 38
 
תוכנית המתאר תמ"א 38

תמ"א 38, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, היא תוכנית שנועדה לדאוג לחיזוקם של מבנים קיימים אשר אינם עונים על התקנים הארציים לעמידה בפני רעידות אדמה. התוכנית, שנוצרה כיוזמה של המועצה הארצית לתכנון ולבניה אושרה על ידי הממשלה ב-2005, ומעניקה פטורים ותמריצים כלכליים שונים כדי לאפשר תיקונים ותוספות בנייה המיועדים לעמידה בפני רעידות אדמה.

תמא 38
 
תמא 38, כדי שתהיו מוגנים

תמ"א 38 היא תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. על פי ההערכות כ-40% מכלל המבנים בארץ אינם עומדים בתקן הישראלי לעמידות בפני רעש אדמה, שכן התקן נכנס לתוקפו רק בשנת 1975, וכל הדירות שנבנו קודם לכן אינן מוגנות. המטרה של תוכנית התמא 38 היא להוריד בצורה משמעותית את הכמות של אותם המבנים שאינם בטוחים בפני רעידות אדמה, ובכך להיות ערוכים ומוכנים יותר בעת רעש אדמה. במהלך השיפוץ עובר המבנה חיזוק משמעותי של התשתית, ולרוב נוספים בו גם חניה, קומה נוספת מעלית ועוד. המבנה עובר שיפוץ כללי גם חיצוני וגם פנימי, וכך הוא גם מוגן בפני רעש אדמה, וגם חלה עליה בערך הנכס בצורה משמעותית עקב כל השיפוצים.

 

תמא 38
 
תוכניות וחוקים למען הכלל
תמ"א 38 היא תוכנית המתאר הארצית לחיזוק ושיפוץ מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, תוכנית אשר בעצם באה לאפשר חיזוק של מבנים אשר אינם עומדים בתקן לעמידות בניינים בפני רעידות אדמה על כל גורמיה וסוגיה. תוכנית המאפשרת קבלת היתרים לחיזוק בניינים וגם תוספת בנייה. גולת הכותרת היא נתינת הקלות מס ופטורים משמעותיים בכדי ליצור תמריץ לאותו חיזוק. התוכנית הוכנה בידי צוות גדול של אדריכלים ואנשים מתחומי הבאים בממשק ישיר לבנייה ואושרה על ידי ממשלת ישראל בשנת 2005.
תמא 38
 
התנאים הנדרשים לביצוע במסגרת תכנית תמ"א 38
בשנת 2005 אושרה בכנסת התכנית הראשונה לחיזוק מבנים ישנים אשר אינם עומדים בפני רעידות אדמה ושאר סכנות המתרגשות לבוא בעולם. תכנית המתאר הארצית שכונתה בקיצור תמ"א 38 נועדה להבטיח שפרויקט שיקום המבנים הישנים יביא להגנה מרבית לבניינים אלו הנמצאים בסכנה תמידית במקרה של רעידת אדמה או דבר הדומה לה. הרגישות הגאוגרפית הקיימת בחבל ארץ בו ממוקמת מדינת ישראל לא מאפשרת זילות בעניין זה כלל וכלל. אלא שלבקש מדיירי בניין ישן להשקיע ממיטב כספם עבור תכנית זו הוא דבר שלא בנמצא, ולכן היה צורך להקים תכנית חוקתית שתעניק תמריצים לחיזוק המבנים הישנים.
תמא 38
 
תמא 38 - צעדים לקראת האזרחים
ישנם חוקים מסוימים אשר חוקקו במהלך הזמן, במדינת ישראל בפרט ובעולם בכלל, חוקים המרגישים מאוד הגיוניים, מתחשבים ובאים לקראת האזרחים. חוקים בהם מורגש שלמדינה ולממשלה באמת אכפת וחשוב מטובת אזרחיה, כשהממשלה היא זו שנסה לגשר על פערים שנוצרים ולאפשר קיום קל ונעים יותר לכולם. חוק תמ"א 38, לדוגמא, הוא אחד מאותם חוקים ומהלכים הגיוניים והגונים של המדינה.
תמא 38
 
מדוע תמ"א 38 לא ממריאה?


לפני מספר שנים הגתה ממשלת ישראל תוכנית, שעל פני השטח, נשמעת פשוט גאונית. תוכנית המתאר הארצית מס' 38 עסקה בהתגוננות נגד רעידות אדמה והציעה לקבלנים ולבעלי בתים עסקה פשוטה ביותר, הדיירים יתנו לקבלן את שטח הגג (על מנת שהוא שהקבלן יוכל לבנות בו דירות חדשות) ויקבלו שיפוץ מקיף לבניין ולא פחות חשוב, חיזוק יסודות הבניין למקרה של רעידת אדמה. על מנת לעודד את התוכנית המדינה הציעה לקבלנים זכויות בנייה נוספות על גג הבניין, הקבלן יוכל למכור את הדירות, לממן את עלות השיפוץ ואף לצאת עם רווח יפה. 

תמא 38
 
תמ"א 38 כמקור לסכסוכים בין שכנים
יחסי שכנות היו מאז ומעולם קרקע פורייה לסכסוכים מחד וליחסי עזרה וסיוע מאידך. השכנות במסגרות הישנות היו יחסים שהתבססו על מתן סיוע בעת צרה הדדיות גדולה ופתיחות לב רבה. ההיכרות העמוקה עם השנים יצרה מארג היכרות מיוחד במינו בין דיירי השכונה מארג שבמציאות של ימינו נעלמה לה לטובת מבנה המגורים המודרני.
תמא 38
 
אינטרסים נדל"ניים סביב תמ"א 38
הבנייה המודרנית מאופיינת בפונקציונליות מרובה שעמידה בפני פגעים רבים כגון סערות גשמים עזים, רוחות, לחות ועוד. כחלק מתכנון המבנה המודרני התכנון מותאם לפגיעות טבע ובתוכם רעידות אדמה. רעידות אדמה הם אחד הפגעים הקשים בטבע העולמי והוא לא חס על אף בריאה באשר היא. אלא שקיימים אזורים גאוגרפיים בהם הרעידות אדמה נפוצות יותר ויש מקומות בהם פחות. מדינת יפן שספגה מהלומה גדולה בשנת 2011 בעקבות רעידת אדמה שעורר גם גל של צונאמי עורר בפני מדינות רבות בעולם תהיות שמא גם הם לא מחוסנות מספיק בפני רעידות אדמה.
תמא
 
« StartPrev123456NextEnd »

Page 1 of 6
bottom