.
תמ"א 38 ושיפוץ בתים PDF  | Print |  E-mail

תמ"א 38 ושיפוץ בתים

במדינת ישראל מחוקקים חוקים בבנייה, המוודאים את עמידותם של המבנים בשעת רעידת אדמה חזקה. חוקים אלו נחקקו בעקבות ההבנה כי מדינת ישראל נמצאת במיקום גיאוגרפי המעמיד אותה בסיכון גבוה בפני רעידת אדמה אפשרית. עם זאת, חוקי הבנייה אשר למעשה מכריחים את קבלני הביצוע לבנות תוך הקפדה על ככלי בטיחות אשר יאפשרו עמידות הבניין בעת רעידת אדמה, חוקקו לפני זמן לא רב, והתעוררה בעיה משמעותית עם חוסנם הפיזי של המבנים אשר נבנו טרם ליציאת החוק.

 

הסכנות הכרוכות בהשארת המבנים אשר נבנו טרם יציאת החוק כמות שהם, בלתי בטיחותיים בעליל כנגד נזקים אפשריים במקרה של רעידת אדמה חזקה, הביאו את הגורמים האחראיים לכך ליזום תוכנית מדינית, אשר תפקידה לפתור את בעיית חיזוק המבנים הלקויים, התוכנית הידועה בשם תמ"א 38. 

 

עקרונותיה של תמ"א 38

המדינה לקחה על עצמה את האחריות שבשיפוץ המבנים הציבוריים אשר נבנו טרם יציאת החוק המבטיח בניית מבנים עמידים בפני רעידות אדמה בישראל. בניינים אשר נמצאים בבעלות המדינה, זוכים בימים אלו לשיפוצים ושיפורים על חשבון תקציב המדינה, וזאת בכדי לשפר את עמידותם בשעת מבחן, במקרה של רעידת אדמה משמעותית וחזקה בתוך המדינה. עם זאת, אין באפשרות המדינה מבחינה תקציבית לשפר ולשפץ כל בניין משרדים כולל  קליניקות של  רופאי שיניים  סטודיו של קבוצת הרזיה או מתנס קהילתי , אשר נבנה טרם יציאת החוק, ועל כן מוטלת האחריות על שיפוץ המבנים הפרטיים על בעל הבית עצמו. תוכנית תמ"א 38 מציעה תמריצים לבעלי בתים המעוניינים בשיפוץ המבנים שברשותם, הבאים לידי ביטוי בהקלה על הרישוי והמיסוי בעת בניית יחידות דיור על קרקעות שברשותם, או בהרחבת מני המגורים. 

 

תמ"א 38 ושיפוץ בתים - הזדמנות לעיצוב מחודש

 בעלי בתים המעוניינים לשפץ את המבנים שברשותם בכדי לשפר את עמידותם בפני רעידות אדמה אפשריות, יזכו בהטבות רבות במסגרת תמ"א 38 , כולל בדק בית מקצועי  וייעוץ מקצועי אודות התקנת מערכת אנרגיה סולארית , בעיקר כאשר מדובר בהרחבת המבנה הקיים או בהוספת יחידות דיור בשטח המבנה המיועד לשיפוץ. אנו ממליצים לנצל את ההזדמנות, ובשעת השיפוץ לקחת בחשבון את האפשרות של עיצוב הבית מחדש, מבפנים ומבחוץ. אחת הדרכים לשפר את מראה הבית, על ידי חיפוי חיצוני או במסגרת עבודות פרטניות בתוך הבית, היא בשימוש באומנות פסיפס. אומנות פסיפס המוכרת מזה שנים, הידועה גם בשם מוזאיקה, חוזרת לעיצוב המודרני, ובגדול.  השימוש בעבודות פסיפס בכדי לעטר את המבנה העובר שיפוץ יכול להתבצע הן בכדי לעטר את הקירות החיצוניים של המבנה, או בהטמעה של  אומנות בזכוכית אומנות בזכוכית בחדרי המבנה המשופץ, כאשר ניתן לבצע יצירות מוזאיקה קבועות על הקירות, או עבודות פסיפס אותן יוצרים על גבי משטחים הניתנים לנשיאה.

  
bottom